CZ účetní výkazy (rozvaha / VZZ)
Česká rozvaha, výkaz zisku a ztráty, přehled o peněžních tocích a přehled o změnách vlastního kapitálu sestavené z účetnictví a připravené k podání s přiznáním k dani z příjmů právnických osob.
| Verze | 19.0.1.2.0 |
|---|---|
| Edice | Community i Enterprise |
| Licence | AGPL-3 |
| Vyžaduje | l10n_cssk_fs_base, l10n_cz |
| Rozšiřují jej | l10n_cz_dppo |
K čemu slouží
Česká národní vrstva účetních výkazů popsaných v
l10n_cssk_fs_base. Instaluje šest verzí
výkazů platných od 1. 1. 2025:
| Verze | Výkaz |
|---|---|
| Rozvaha 2025 (plný rozsah) | rozvaha v plném rozsahu; aktiva v brutto / korekce / netto |
| Rozvaha 2025 (zkrácený rozsah) | rozvaha ve zkráceném rozsahu |
| Výkaz zisku a ztráty 2025 (plný rozsah) | výkaz zisku a ztráty v druhovém členění, plný rozsah |
| Výkaz zisku a ztráty 2025 (zkrácený rozsah) | totéž ve zkráceném rozsahu |
| Přehled o peněžních tocích 2025 | přehled o peněžních tocích, nepřímá metoda |
| Přehled o změnách vlastního kapitálu 2025 | přehled o změnách vlastního kapitálu |
Každý účet české účtové osnovy se dostane právě do jednoho řádku, takže
AKTIVA CELKEM se rovnají PASIVA CELKEM a výsledek hospodaření ve výkazu
zisku a ztráty se rovná výnosům minus nákladům. Rozvahu a výkaz zisku a ztráty
podává modul l10n_cz_dppo jako výkazy přiznání k
dani z příjmů právnických osob.
Právní rámec
- Součásti. Účetní závěrku tvoří rozvaha, výkaz zisku a ztráty a příloha; účetní závěrka obchodních společností zahrnuje i přehled o peněžních tocích a přehled o změnách vlastního kapitálu, které malé a mikro účetní jednotky nejsou povinny sestavovat — § 18 odst. 1 a 2 zákona o účetnictví.
- Plný nebo zkrácený rozsah. Účetní závěrka se sestavuje v plném nebo zkráceném rozsahu; ve zkráceném ji mohou sestavit účetní jednotky, které nemají povinnost auditu — § 18 odst. 4 zákona o účetnictví. Uspořádání stanoví prováděcí vyhláška č. 500/2002 Sb.: rozvaha malé účetní jednotky ve zkráceném rozsahu obsahuje položky označené písmeny a římskými číslicemi a navíc C.II.1 až C.II.3, rozvaha mikro účetní jednotky jen položky označené písmeny (§ 3a odst. 2). Obchodní společnost sestavuje výkaz zisku a ztráty vždy v plném rozsahu; zkrácený (položky označené římskými číslicemi, písmeny a výpočtové položky) mohou sestavit jen malé a mikro účetní jednotky, které nejsou obchodní společností a nemají povinnost auditu (§ 3a odst. 3 a 4). Pořadí položek stanoví příloha č. 1 (rozvaha) a č. 2 (výkaz zisku a ztráty v druhovém členění).
- Druh závěrky. Závěrka sestavená k poslednímu dni účetního období je řádná, v ostatních případech mimořádná — § 19 odst. 1 zákona o účetnictví.
- Zveřejnění. Účetní jednotky zapsané ve veřejném rejstříku zveřejňují účetní závěrku uložením do sbírky listin — § 21a zákona o účetnictví.
Nastavení
Kromě nastavení mechanismu modul nic zvláštního nevyžaduje. Pro export jsou potřeba dvě pole společnosti:
- DIČ — vyžaduje je každý export;
- Finanční úřad — vyžaduje se navíc, je-li nainstalován český modul pro
podání (
l10n_cz_statutory).
Štítky účtů pro výkaz zisku a ztráty v plném rozsahu. Několik položek plného rozsahu nelze rozlišit číslem účtu, proto čtou štítek účtu (Účetnictví → Konfigurace → Účtová osnova, pole Štítky). Pro daný tok založte analytický účet a dejte mu štítek:
| Štítek | Položka | Účet |
|---|---|---|
| VZZ IV.1 | výnosy z podílů – ovládaná nebo ovládající osoba | 665… |
| VZZ V.1 / V.2 | výnosy z ostatního dlouhodobého finančního majetku (dluhopisy, zápůjčky) – ovládaná osoba / ostatní | 665… |
| VZZ VI.1 | výnosové úroky – ovládaná nebo ovládající osoba | 662…, 666… |
| VZZ J.1 | nákladové úroky – ovládaná nebo ovládající osoba | 562… |
| VZZ E.1.2 | úpravy hodnot dlouhodobého nehmotného a hmotného majetku – dočasné | 559… |
| VZZ E.2 | úpravy hodnot zásob | 559… |
Částky bez štítku jdou do IV.2, VI.2, J.2 a E.3 (účet 558, zákonné opravné položky, které zákon připouští jen k pohledávkám, je vždy E.3), takže jednotka bez takových toků nic nastavovat nemusí. Účet smí nést jen jeden z těchto štítků.
Příprava výkazů
Účetnictví → Výkazy → Zákonné výkazy → Rozvaha (nebo Výkaz zisku a ztráty, Přehled o peněžních tocích, Přehled o změnách vlastního kapitálu), Nový. Pro období od roku 2025 se předvyplní příslušná verze 2025 — u rozvahy a výkazu zisku a ztráty plný rozsah, který smí použít každá jednotka a který každá obchodní společnost musí použít pro výkaz zisku a ztráty. Pro zkrácený rozsah vyberte před výpočtem v poli Verze verzi (zkrácený rozsah). Klikněte na Vypočítat a strom zkontrolujte podle příručky mechanismu.
Co obsahují řádky:
- Rozvaha v plném rozsahu. Všechny položky přílohy č. 1 v jejím pořadí až po B.I.2.1. Software nebo C.II.2.4.3. Stát – daňové pohledávky. Několik účtů se vykazuje na straně, kterou určí jejich vlastní zůstatek: přečerpaný bankovní účet (221) v C.II.2. Závazky k úvěrovým institucím, debetní zůstatek 336 nebo 341–347 v C.II.2.4.2 / C.II.2.4.3, kreditní zůstatek 373 v C.II.8.7, odložená daňová pohledávka (debetní 481) v C.II.1.4. Osnova nemá účty dlouhodobých pohledávek, proto jsou položky C.II.1. kromě C.II.1.4 — a C.I.4., C.I.9.1., C.I.9.2. a vyměnitelné dluhopisy — ruční řádky: nulové, dokud nad ně nezadáte částku (o tutéž částku pak snižte krátkodobou položku).
- Rozvaha ve zkráceném rozsahu. Položky označené písmeny a římskými číslicemi: v aktivech A., B.I.–B.III., C.I.–C.IV., D., v pasivech A.I.–A.VI., B., C.I., C.II., D. V obou rozsazích mají aktiva Brutto a Korekci (oprávky a opravné položky). Časové rozlišení se vykazuje v položkách D. Časové rozlišení aktiv / pasiv. A.V. Výsledek hospodaření běžného účetního období je pohyb účtových tříd 5 a 6 za období — tatáž částka jako výsledek ve výkazu zisku a ztráty —, takže rozvaha je vyrovnaná ještě před převodem výsledku na 431.
- Výkaz zisku a ztráty v plném rozsahu. Všechny položky přílohy č. 2 včetně D.2.1–D.2.2 (524–526 / 527–528), E.1.1 (551, 557) a položek čtených ze štítků účtů popsaných v Nastavení.
- Výkaz zisku a ztráty ve zkráceném rozsahu. Položky označené písmeny a římskými číslicemi s částí podpoložek (A.1–A.3, D.1–D.2, III.1–III.3, F.1–F.5, L.1–L.2), výpočtové položky a Čistý obrat za účetní období. Účet 665 se vykazuje celý v položce IV.
- Přehled o peněžních tocích. Každý nepeněžní účet patří do provozní (A), investiční (B) nebo finanční (C) činnosti, takže A + B + C se rovná změně peněžních prostředků mezi P. (začátek) a R. (konec); řádek G. Kontrola ukáže případný rozdíl.
- Přehled o změnách vlastního kapitálu. Počáteční a konečný stav vlastního kapitálu a změny za rok po složkách; řádek Kontrola ukáže případný rozdíl.
Podání
- S přiznáním k dani z příjmů právnických osob. Vypočtenou rozvahu a
výkaz zisku a ztráty připojte k přiznání v
l10n_cz_dppo; podá je jako výkazy přiznání v rozsahu připojených výkazů. Oba musí být ve stejném rozsahu. - Exportovat XML u výkazu vytvoří strukturovaný soubor ve vlastním
formátu modulu. Pro samotné české účetní výkazy žádné oficiální schéma
neexistuje, verze to uvádějí a soubor se exportuje bez ověření XSD. Není
určen k podání; jako pracovní podklad použijte obrazovku a export do XLSX
(
l10n_cssk_fs_xlsx). - PDF výkazů pro sbírku listin modul nevytváří.
Omezení
- Jen umístění časového rozlišení v D. Vyhláška dovoluje vykázat časové rozlišení buď v C.II.3. / C.III., nebo v D. (§ 3 odst. 3 a 4); oba rozsahy používají D.
- Zkrácená a plná verze se liší u několika účtů. Zkrácená rozvaha vykazuje 491 v A.IV. (plná v A.I.1, jak říká § 14 vyhlášky) a účty 221, 336, 341–347, 373 a 481 netto jen na jedné straně. Součty sedí; kde na těchto účtech záleží, použijte plný rozsah.
- Rozsah pro mikro účetní jednotky (jen položky označené písmeny) není k dispozici; mikro jednotka může použít zkrácený rozsah.
- Výsledky minulých let se do A.IV. musí dostat zápisy v účetnictví. A.IV. čte účty 426, 428, 429 a 431 (ve zkráceném rozsahu i 491). Pokud předchozí rok nebyl uzavřen — jeho výsledek nebyl převeden na 431 účetní závěrkou a otevřením účetních knih —, není tento výsledek na žádném řádku a AKTIVA a PASIVA se liší právě o tuto částku. Zaúčtujte za ten rok uzavření a otevření (nebo převod na 431), řádek neupravujte. Do verze 19.0.1.1.1 četla A.V. kumulativní zůstatek tříd 5 a 6, a součty tak seděly jen proto, že výsledky minulých let skončily v A.V.
- C.II. Pohledávky nejsou z účetnictví rozděleny na dlouhodobé a krátkodobé (osnova pro to nemá účty); dlouhodobé částky zadejte nad ruční řádky C.II.1. plného rozsahu.
- Souhrnné opravné položky 091, 092, 095, 096 a 391 se vykazují u B.I.4, B.II.4.3, B.II.5.1, B.III.5 a C.II.2.1. Pokud se některá vztahuje k jiné položce, proberte vykázání s účetním.
- Výkazy lze založit až od roku 2025; starší verze neexistuje.
- Podrozvahové účty třídy 7 do žádného výkazu nepatří; pokud mají zůstatek, mohou se objevit v Nepřiřazené účty a tam je lze ignorovat.
- Přiřazení účtů vychází ze standardní české účtové osnovy a je třeba je odsouhlasit s účetním, zejména rozdělení pohledávek a závazků a přiřazení opravných položek.